Бум на заболели от хепатит А в ромския квартал на Луковит

09.08.2017

Пореден бум на заболели от хепатит А регистрират родните епидемиолози. Този път районът е ромския квартал „Изток“ в Луковит, а информацията е от Регионалната здравна инспекция в Ловеч.

От началото на юни само в този квартал случаите са 63 - основно на деца от една до 15 години, каза директорът на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ д-р Сийка Иванова, цитирана от БТА. В цялата област заразените са 75.

През последната седмица в инфекциозното отделение на местната болница са хоспитализирани в 13 пациенти с хепатит А, от които 11 са от Луковит, а двама – от Ловеч.

„Това е контактнобитова инфекция, болест на мръсните ръце, която се предава и продължава от началото на юни. Заболяването е с явна клинична проява, но може да се развие без симптоми. Това е и една от причините за многото заразени“, коментира д-р Иванова.

По думите й се предприемат мерки по отношение на контактните лица чрез общопрактикуващите лекари в града, като е ангажиран и здравният медиатор. Многократно е информирана и община Луковит, дадени са указания и препоръки за приема на децата след ваканцията в детските заведения и училищата в града.

Д-р Иванова добави, че са водени разговори родители, които могат да си позволят сумата, да купят ваксина срещу хепатит А и да се постави на контактните лица.

От РЗИ са издали предписание до кмета на община Луковит да бъдат обсъдени възможностите и за организиране на т.нар. крайна огнищна дезинфекция в домовете със заболели.

Етикети:

Отново агресия! Нападнаха спешен медик в Добрич

14.08.2017

За поредно нападение над спешен лекар съобщават от МВР. Този път става въпрос за медик, който е бил нападнат в Спешния център в Добрич, информира

Топ 10 на най-болезнените състояния в медицината

14.08.2017

Има един въпрос, от който много пациенти се вълнуват, но на който малцина лекари се осмеляват да отговорят. Става дума за силата на болката. Кое съ

Тест за чревни бактерии определя вида на диетата

14.08.2017

Едно ново изследване обяснява, защо един и същ хранителен режим се отразява различно на отделните индивиди. Екипът от учени твърди, че много скор

Здравен календар декември 2017