Бум на заболели от хепатит А в ромския квартал на Луковит

09.08.2017

Пореден бум на заболели от хепатит А регистрират родните епидемиолози. Този път районът е ромския квартал „Изток“ в Луковит, а информацията е от Регионалната здравна инспекция в Ловеч.

От началото на юни само в този квартал случаите са 63 - основно на деца от една до 15 години, каза директорът на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ д-р Сийка Иванова, цитирана от БТА. В цялата област заразените са 75.

През последната седмица в инфекциозното отделение на местната болница са хоспитализирани в 13 пациенти с хепатит А, от които 11 са от Луковит, а двама – от Ловеч.

„Това е контактнобитова инфекция, болест на мръсните ръце, която се предава и продължава от началото на юни. Заболяването е с явна клинична проява, но може да се развие без симптоми. Това е и една от причините за многото заразени“, коментира д-р Иванова.

По думите й се предприемат мерки по отношение на контактните лица чрез общопрактикуващите лекари в града, като е ангажиран и здравният медиатор. Многократно е информирана и община Луковит, дадени са указания и препоръки за приема на децата след ваканцията в детските заведения и училищата в града.

Д-р Иванова добави, че са водени разговори родители, които могат да си позволят сумата, да купят ваксина срещу хепатит А и да се постави на контактните лица.

От РЗИ са издали предписание до кмета на община Луковит да бъдат обсъдени възможностите и за организиране на т.нар. крайна огнищна дезинфекция в домовете със заболели.

Етикети:

Доц. Елисавета Стефанова колекционира детски усмивки

23.08.2017

Първото нещо, което децата и възрастните забелязват при среща си с доц. Елисавета Стефанова, е плюшената играчка на слушалките, висящи на врата й.

"Мушиците" в очите мъчат предимно пенсионерите

14.08.2017

Случвало ли ви се е да имате летящи „мушици“ в окото? Хората виждат тези мътнини (от английското eye floaters) най-вече при силна светл

Отново агресия! Нападнаха спешен медик в Добрич