Клиничните изследвания влизат в публичен регистър

25.05.2017

Всички клинични изпитвания да бъдат регистрирани и резултатите да бъдат оповестени публично. За това се споразумяха част от най-големите световни компании в областта на медицинските иновации с международни неправителствени организации по време на 70-та асамблея на Световната здравна организация в Женева, съобщиха от СЗО.

В съвместно изявление на Индийския съвет за медицински изследвания, Норвежкия съвет за научни изследвания, Медицинския изследователски съвет на Обединеното кралство, "Лекари без граници", Коалицията за иновации в подготовката за епидемия (CEPI), Институт "Пастьор“, Фондация "Бил и Мелинда Гейтс" и фонда Wellcome Trust се споразумяха да разработят и въведат политики в рамките на следващите 12 месеца. Те трябва да съдържат механизмите, чрез които всички проучвания, които организациите финансират, съфинансират, спонсорират или подкрепят, да бъдат регистрирани в публично достъпен регистър. Всички резултати ще бъдат оповестени в определени срокове или в регистъра, или чрез публикация в научно списание.

В момента около 50% от клиничните тестове не се обявяват, защото резултатите са отрицателни. Това обаче води до непълна и потенциално заблуждаваща представа за рисковете и ползите от ваксините, лекарствата и медицинските изделия и може да доведе до появата на вредни продукти.

"Финансиращите научните изследвания твърдо заявяват, че няма да има повече оправдания защо някои клинични тестове остават недекларирани дълго след завършването им", каза д-р Мари-Пауле Киен, зам.-директор по здравни системи и иновации към СЗО.

Организациите, подписали декларацията, също така се договориха да следят спазването на изискванията за регистрация и да подкрепят разработването на системи за наблюдение на резултатите от отчитането.

"Нуждаем се от своевременни резултати от клинични изпитвания, за да информираме медицинските специалисти, но и за да взимаме решения за разпределяне на ресурсите за бъдещи изследвания", посочи д-р Сумая Сваминатан, директор на Индийския съвет по медицински изследвания.

През 2015 г. СЗО публикува своята позиция относно публичното оповестяване на резултатите от клиничните изпитвания, в които се определят сроковете за докладване на резултатите. От Световната здравна организация тогава призоваха да бъдат обявени и резултатите от по-стари непубликувани проучвания. Тази позиция се основава на декларацията на Световната медицинска асоциация от Хелзинки през 2013 г. Сегашното споразумение между финансиращи изследванията компании означава, че етичните принципи, описани в двете изявления, ще бъдат прилагани в хиляди проучвания всяка година.

"Необходимостта от обобщени резултати от клинични изпитвания, които да бъдат свободно достъпни чрез регистрите с отворен достъп в рамките на 12 месеца от завършването на тестовете, е добра както за науката, така и за обществото", каза д-р Джереми Фар, директор на Wellcome Trust.

Повечето от тези проучвания и резултатите от тях ще бъдат достъпни чрез платформата за регистриране на международните клинични тестове на СЗО - уникална глобална база от клинични проучвания, която събира данни от 17 регистъра по целия свят, включително клиничните проучвания на САЩ, на ЕС, на Китай и Индия.

Още от Фармация

Нови две лекарства изчезват от пазара

27.07.2017

Две лекарства – за лечение на епилепсия и на ХИВ, напускат нашия пазар. Това става ясно от съобщение на Изпълнителната агенция по лекарствата