Проф. Миланова: 70 000 българи са болни от шизофрения

14.04.2017

70 000 българи са болни от шизофрения. Това съобщи ръководителят на Клиниката по психиатрия в Александровска болница проф. Вихра Миланова по повод Световния ден за борба с това психично заболяване. По думите й, реално няма увеличаване на броя на болните и той е постоянен. Няма разлика спрямо предишни години.

Проф. Миланова обаче изтъкна, че нуждаещите се имат възможност да получат помощ в болничните заведения. Болните от шизофрения могат да се лекуват с най-новите лекарства. Липсва обаче дългосрочна грижа за тези хора. "След като получат тук помощ, по-нататък наблюдението и всичко, което е необходимо за връщането им в общността, липсва", поясни тя. Не са ясни точните причините за заболяването, но те са комплексни. От една страна - биологични, генетични, от друга страна - факторите на околния свят.

Заболяването обикновено започва в млада възраст. Един от първите симптоми се изразява в отдръпване от околния свят, затвореност. След това се появяват и другите симптоми като халюцинации, преживяване, че някой те преследва. "От появата на боледуване до първия контакт с лекар-психиатър минават 2-3 години", коментира още проф. Миланова. Самият пациент обикновено не приема факта, че има проблем. По-често роднините му се обръщат към специалистите за помощ.

Етикети:

Спортът и храненето се грижат за мозъка

27.04.2017

Дори и днес е разпространено мнението, че възрастният мозък не може да генерира нови клетки. Веднъж създадени те могат само да умират и ситуацията

1200 пациенти са преминали през психиатричната клиника на "Александровска"

09.04.2017

На 11 април (вторник) от 11.30 ч. имам удоволствието да ви поканя на антистигма инициативата „Въпреки болестта“, която екипът и пациент

Как емоционалният "махмурлук" променя мозъка ни?

14.01.2017

Нашите емоции могат да предизвикат физиологични изменения в мозъка, които се запазват дълго време след конкретните преживявания. Учените наричат то

Здравен календар август 2017