Болница "Централ Хоспитал" организира безплатни прегледи

18.04.2013

В чест на Европейския ден на пациента, който се провежда във всички страни членки на Европейския съюз, болница "Централ Хоспитал" организира изцяло безплатни прегледи. Целта на този ден е да се популяризират 14-те основни права на пациента според европейската харта. В унисон с едно от основните права на пациентите - "Право на достъп до здравни услуги", пловдивската клиника организира прегледи в кабинетите по Неврология , Очни болести, Хематология и Онкология. Те ще се извършват от 16.04.2013 до 21.04.2013г след предварително записване на тел: 032/644633

"Ние се стремим да спазваме правата на пациентите не само в определен за това ден а 365 дни в годината" каза д-р Заприн Пепелов управител на болницата. На видно място в "Централ Хоспитал" пациентите ежедневно виждат свотие права. А те са:

1. Право на превантивни мерки Всяко лице има право на подходящи услуги, предпазващи го от заболяване.

2. Право на достъп Всяко лице има право на достъп до здравни услуги в съответствие със своите здравни нужди. Здравните услуги трябва да гарантират равен достъп за всеки, без каквато и да е дискриминация от гледна точка на финансови ресурси, местоживеене, вид на заболяването или момент на достъпа.

3. Право на информация Всяко лице има право на достъп до каквато и да е информация във връзка с неговото здравословно състояние, медицинските услуги и начина на тяхното прилагане, както и относно постиженията на научно-изследователския прогрес.

4. Право на съгласие Всяко лице има право на достъп до всяка информация, която може да му позволи да участва активно във вземането на решения за неговото здраве; тази информация е предпоставка за всяка процедура и лечение, включително и за участие в научни изследвания.

5. Право на свободен избор Всяко лице има право на свободен избор между различни лечения и изпълнители на медицинска помощ на базата на адекватна информация.

6. Право на тайна и конфиденциалност Всяко лице има право на конфиденциалност по отношение на неговата лична информация, включително информацията за неговото здравословно състояние и за възможните диагностични или терапевтични процедури, както и на защита на личната му тайна по време на извършване на диагностични прегледи, посещения на специалисти и общо медицинско лечение/хирургически намеси. Всяко лице има право на свободен избор между различни лечения и изпълнители на медицинска помощ на базата на адекватна информация.

7. Право на уважение към времето на пациента Всяко лице има право да получи необходимото му лечение своевременно и в рамките на предварително установен срок. Това право е приложимо на всеки отделен етап на лечение.

8. Право на спазване на стандартите за качество Всяко лице има право на достъп до висококачествени здравни услуги на основата на определяне и спазване на прецизни стандарти.

9. Право на безопасност Всяко лице има право на защита от опасности, породени от лошо функциониращи здравни услуги, медицинска небрежност и грешки, както и право на достъп до здравни услуги и лечения, покриващи изискванията за висок стандарт на безопасност.

10. Право на иновации Всяко лице има право на достъп до иновационни процедури, включително диагностични, в съответствие с международните стандарти, независимо от икономическите или финансови съображения.

11. Право на избягване на ненужно страдание и болка Всяко лице, индивид има право да избягва, доколкото е възможно, страданието и болката във всяка фаза на заболяването си.

12. Право на индивидуално лечение Всяко лице има право на диагностични или терапевтични програми за лечение, пригодени колкото е възможно повече към неговите лични потребности.

13. Право на жалване В случай на понесени вреди всяко лице има право да подаде жалба и да получи отговор или друга обратна информация.

14. Право на обезщетение Всяко лице има право на достатъчно обезщетение в рамките на разумен срок в случай на понесена физическа, морална или психологическа вреда, причинени от здравни услуги и лечение.

Етикети:

400 000 нашенци страдат от редки болести

26.07.2014

Около 400 хиляди българи страдат от редки болести, предаде БНР, позовавайки се на статистиката на Световната здравна организация. В света са устано

Отпушват вена със стент в болница "Св. Екатерина"

26.07.2014

Инвазивна процедура за отпушване (реканализиране) на вена с поставяне на стент дава шанс на хората с подобни проблеми да подобрят качеството си на

В рамките на 3 месеца дарихме на Германия 3 черни дроба

26.07.2014

Дарихме трети черен дроб на Германия. Съобщенията, публикувани в сайта на Изпълнителната агенция по трансплантации (ИАЛ), показват, че първият е из

Специалисти

Здравен календар юли 2014