Болница "Централ Хоспитал" организира безплатни прегледи

18.04.2013

В чест на Европейския ден на пациента, който се провежда във всички страни членки на Европейския съюз, болница "Централ Хоспитал" организира изцяло безплатни прегледи. Целта на този ден е да се популяризират 14-те основни права на пациента според европейската харта. В унисон с едно от основните права на пациентите - "Право на достъп до здравни услуги", пловдивската клиника организира прегледи в кабинетите по Неврология , Очни болести, Хематология и Онкология. Те ще се извършват от 16.04.2013 до 21.04.2013г след предварително записване на тел: 032/644633

"Ние се стремим да спазваме правата на пациентите не само в определен за това ден а 365 дни в годината" каза д-р Заприн Пепелов управител на болницата. На видно място в "Централ Хоспитал" пациентите ежедневно виждат свотие права. А те са:

1. Право на превантивни мерки Всяко лице има право на подходящи услуги, предпазващи го от заболяване.

2. Право на достъп Всяко лице има право на достъп до здравни услуги в съответствие със своите здравни нужди. Здравните услуги трябва да гарантират равен достъп за всеки, без каквато и да е дискриминация от гледна точка на финансови ресурси, местоживеене, вид на заболяването или момент на достъпа.

3. Право на информация Всяко лице има право на достъп до каквато и да е информация във връзка с неговото здравословно състояние, медицинските услуги и начина на тяхното прилагане, както и относно постиженията на научно-изследователския прогрес.

4. Право на съгласие Всяко лице има право на достъп до всяка информация, която може да му позволи да участва активно във вземането на решения за неговото здраве; тази информация е предпоставка за всяка процедура и лечение, включително и за участие в научни изследвания.

5. Право на свободен избор Всяко лице има право на свободен избор между различни лечения и изпълнители на медицинска помощ на базата на адекватна информация.

6. Право на тайна и конфиденциалност Всяко лице има право на конфиденциалност по отношение на неговата лична информация, включително информацията за неговото здравословно състояние и за възможните диагностични или терапевтични процедури, както и на защита на личната му тайна по време на извършване на диагностични прегледи, посещения на специалисти и общо медицинско лечение/хирургически намеси. Всяко лице има право на свободен избор между различни лечения и изпълнители на медицинска помощ на базата на адекватна информация.

7. Право на уважение към времето на пациента Всяко лице има право да получи необходимото му лечение своевременно и в рамките на предварително установен срок. Това право е приложимо на всеки отделен етап на лечение.

8. Право на спазване на стандартите за качество Всяко лице има право на достъп до висококачествени здравни услуги на основата на определяне и спазване на прецизни стандарти.

9. Право на безопасност Всяко лице има право на защита от опасности, породени от лошо функциониращи здравни услуги, медицинска небрежност и грешки, както и право на достъп до здравни услуги и лечения, покриващи изискванията за висок стандарт на безопасност.

10. Право на иновации Всяко лице има право на достъп до иновационни процедури, включително диагностични, в съответствие с международните стандарти, независимо от икономическите или финансови съображения.

11. Право на избягване на ненужно страдание и болка Всяко лице, индивид има право да избягва, доколкото е възможно, страданието и болката във всяка фаза на заболяването си.

12. Право на индивидуално лечение Всяко лице има право на диагностични или терапевтични програми за лечение, пригодени колкото е възможно повече към неговите лични потребности.

13. Право на жалване В случай на понесени вреди всяко лице има право да подаде жалба и да получи отговор или друга обратна информация.

14. Право на обезщетение Всяко лице има право на достатъчно обезщетение в рамките на разумен срок в случай на понесена физическа, морална или психологическа вреда, причинени от здравни услуги и лечение.

Етикети:

Медицинска сестра осъди здравното министерство

27.06.2016

Медицинска сестра от Асеновград осъди Министерството на здравеопазването за дискриминация. Това съобщи Нова телевизия. Камелия Чернева, ко

Подсладените напитки водят до рак на жлъчката

25.06.2016

Рискът от рак на жлъчката се увеличава, ако човек консумира голямо количество подсладени напитки. До този извод са стигнали група изследователи. виж още

Неонатолозите от "Токуда" с безплатни прегледи за деца под 1 година

24.06.2016

Безплатният ултразвуков скрининг, който ще извършват неонатолозите от болница „Токуда" през летните месеци, включва изследване на мозъка

Здравен календар юни 2016