Алергозан и хомеопатични гранули борят обривите по кожата

21.08.2010

Докато за някои идването на лятото е свързано само с положителни емоции, други се притесняват, че силните слънчеви лъчи ще им причинят обриви, мехурчета и неприятни пъпчици по ръцете, около глезените и деколтето.

Слънчевите алергии засягат все повече хора и учените полагат сериозни усилия за създаването на продукти, които да им помогнат, да се радват на лятната си почивка. По-голяма част от пациентите със слънчеви алергии страдат от появата на временни мехурчета или обриви, съпроводени със силен сърбеж. В по-тежки случаи обривите обхващат долната част на краката около глезените, горната част на ръцете, дланите, деколтето, дори и лицето.

Според направените прочувания около 20% от населението на платетата страда от различни форми на непоносимост към слънчевите лъчи. Предполага се, че това заболяване се предава генетично, защото често както родителите, така и децата имат свръхчувствителност към слънцето. Основната причина за развитието на слънчевите алергии са ултравиолетовите лъчи, които образуват свободни радикали в кожата. Те увреждат клетъчните мембрани, а имунната система отговаря на тази „заплаха“ с възпаления и обриви.

“На третия ден от престоя ми на плажа за мен отпуската свършва. Кошмарът се повтаря вече втора година. По деколтето, врата и ръцете избиват пъпчици, които са червени, болезнено сърбящи и щипещи”, са най-честите оплаквания, които дерматолозите чуват от своите пациенти.

За съжаление има хора, чиято кожа не понася слънцето. Те обичат да се препичат под лъчите, но чувствителната им кожа не ги понася и ги принуждава да стоят на сянка, ако не искат да страдат. Проблемът се явява внезапно дори и при хора, които години наред са се припичали на плажа без никакви проблеми.

По правило фотоалергични реакции възникват при проблеми с имунитета, обмяната на веществата, ендокринната система и при чернодробни заболявания. Случва се и по време на бременност, когато в организма се осъществява интензивно хормонално преустройство.

Провокиращи фактори може да бъдат лазерната епилация, пилингът и затова такива процедури не трябва да се провеждат от пролетта до средата на есента. Има и някои медикаменти, които могат да отключат слънчевата алергия. Много от антибактериалните средства, отводняващите лекарства, тези, които понижават артериалното налягане, отключват остра реакция. В тази група влизат и най-масово използваните успокоителни и противогъбичните средства. Може би малцина знаят, че антибебе хапчетата, както и някои хормонални препарати, също могат да провокират появата на обрив докато човек се препича на слънце.

След един-два часа под лъчите кожата пламва като нажулена от коприва. Няма как диагнозата да се сбърка. Пъпките са ситни, червени и страшно сърбят. Явяват се по лицето, деколтето и ръцете, както и около глезените. Щом човек се скрием от лъчите и стоим достатъчно време на сянка, обривът постепенно стихва и сърбежът се успокоява. Успокоението е временно, защото при показване на слънце, кожата отново се покрива с обрив и започва да сърби.

Алергозан на таблетки е първото нещо, с което човек трябва да се снабди, когато е във ваканция на морето. Този медикамент се продава свободно в аптеките, т.е. не е нужна рецепта. Той е от групата на антихистаминовите средства, които се използват за лечение на различни алергии. Освен за лечение на слънчева алергия се използва и при алергични ринити и конюктивите, сенна хрема, след ухапване от насекоми или при алергия от различни храни и лекарства. Таблетките се приемат по време на хранене с вода, като дозата зависи от възрастта – при хора над 14-годишна възраст максималната доза е 6 таблетки дневно, а при деца от 6 до 14 години дозата не бива да надхвърля 3 таблетки дневно. Медикаментът не е подходящ за деца под 6-годишна възраст.

Мuriaticum acidum 5 (9) CH е хомепатичен препарат. Ной се приема 2 пъти дневно по 5 гранули. Той също е мощно оръжие срещу слънчева алергия и може да е напълно достатъчен, за да реши проблема. Друг препарат от тази група е Poumon histamin 15 CH. Приема се по 5 гранули вечер. При по-сериозни обостряния може да се приема и 4 пъти дневно по 5 гранули. Хомеопатичният вазелин "Хомеоплазмин" пък се препоръчва за успокояване на обрива. Може да се разчита и на неутрални мазила като ленено или бадемово масло.

Дългогодишните изследвания върху ефекта на ултравиолетовите лъчи в Хамбургския университет пък доведоха да създаването на новата система за защита от слънчевия обрив. Тя се нарича алфа-глюкозил-рутин (AGR) и е произведена от естествен флавоноид, който се извлича от тропическо дърво. Клиничните изследвания и тестовете на продуктите Eucerin, който съдържат AGR, показват, че при 90% от пациентите не се появяват симптомите на слънчевата алергия. Ето защо специалистите съветват при всяко излагане на слънце да покриете кожата си със слънцезащитен крем от тази марка висококачествени продукти за защита на кожата. Така можете да избегнете появата на алергии.

Хранителната добавка "Д-р Нийм Комплекс" се грижи за кожата

28.08.2010

Хранителната добавка "Д-р Нийм Комплекс" е формула от 11 билки, приготвена по Аюрведична рецепта, която има благоприятен ефект

Около 8% от хората страдат от гъбички по краката

28.08.2010

Гъбичките по пръстите на краката и по ноктите са често срещан проблем, който значително се обостря през топлите летни месеци. От тоз

Около 90 % от жените се оплакват от стрии

27.08.2010

Около 90 % от жените се оплакват от стрии. Веднъж появили се те трудно се поддават на третиране и това създава голям дискомфорт у всяка дама.

Здравен календар октомври 2014