Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Българин е част от екипа съдвал елексир на младостта

28.04.2016

Българин, роден във Враца, е сред екипа от лондонския "Юнивърсити колидж", които изследват "елексира на младостта". Добр

Мъж умря внезапно след изваждане на сливиците

28.04.2016

52-годишен мъж от Велико Търново е починал внезапно в нощта срещу сряда след операция на сливиците. Душан Г. от години живеел и работел в Испания

Малките пациенти в "Пирогов" боядисваха яйцата

28.04.2016

Пациенти на отделението по детска гръдна хирургия в "Пирогов" боядисаха яйца тази

Специалисти

Здравен календар април 2016