Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Храните, които ни убиват неусетно

30.06.2016

Милиони хора по света умират от някаква форма на сърдечносъдово заболяване или от рак. Десетки изследвания сочат, че рискът от подобни диагнози мож

Болници дерат пациенти с по 200 лева за копиране на документи

30.06.2016

Болници дерат пациенти и близките им с баснословни такси за копия на документи, като тарифите са между 3 и 10 лева на страница, установи проверка н

Мъж почина в Несебър заради липса на линейка

29.06.2016

На 23 юни Ангел и Диана забелязват тяло на мъж в близост до Несебър. Подават сигнал на телефон 112 в 18.40 часа, но линейката идва 40 минути по-к

Специалисти

Здравен календар юни 2016