Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Нов тест предсказва с точност до 100% дали човек ще развие рак

01.05.2015

Нов тест предсказва с точност до 100% дали човек ще развие рак до 13 години. Според учените от Харвард и Северозападния университет промените, свъ

Разследващите случая с битото бебе работят и по версия "Поръчка"

01.05.2015

Зловещата афера с пребитото бебе в столичната болница "Софиямед” може да претърпи сензационен обрат, твърди агенция ПИК. Два независими

Над 527 млн. лв. е дала НЗОК на болниците за първите 4 месеца

01.05.2015

Над 527 млн. лв. е дала НЗОК на болниците за първите 4 месеца на годината. За първи път касата публикува сумите на сайта си. Решението за прозрач

Здравен календар май 2015