Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

24-годишев в ареста - задявал сестрата и душил лекаря в Спешна помощ

22.12.2014

24-годишeн пиян младеж бе задържан от полицията в Перник за 24 часа, защото се опитал да удоши лекар с Спешна помощ. В 4 ч. през нощта той се опита

Иновативен тест опраделя качеството на провежданото онколечение

19.12.2014

Иновативен тест опраделя качеството на провежданото онколечение. Става дума за немският тест Maintrac, които вече е на разположение на българските

Новите болници без право на договор с НЗОК от 2015 г.

19.12.2014

Новите болници без право на договор с НЗОК от 2015 г. Това реши мнозинството в парламента днес приемайки окончателно бюджета на касата за следващат

Здравен календар декември 2014