Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Служебният здравен министър с чистка в 9 болници

01.10.2014

Служебният здравен министър Мирослав Ненков промени 9 директорски борда на подчинени му държавни болници. Това показвала справка, изготвена от ведо

БЧК дари на Майчин дом 10 реанимационни легла

01.10.2014

Значително и навременно дарение получи Университетската АГ болница Майчин дом. Благородният жест бе направен от Българския Червен Кръст. Дарението

Болница "Токуда" се похвали с първата си успешна трансплантация

29.09.2014

Болница "Токуда" се похвали с първата си успешна трансплантация. Тя е дело на екипите на Клиниката по чернодробно-жлъчна, панкретична и о

Здравен календар октомври 2014