Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Лекарите в "Токуда" ще преглеждат деца безплатно на 1 юни

25.05.2016

Специалисти ще преглеждат безплатно малчугани в болница "Токуда" на 1-ви юни - по случай Деня на детето. Лекарите ще консултират всички р

Директорът на правителствена болница чака бебе

25.05.2016

Директорът на правителствена болница „Лозенец” очаква с нетърпението появата на второто си дете. Това твърдят лекари от лечебното завед

Центърът по хемодиализа във Велинград закъса за лекарства

24.05.2016

Центърът по хемодиализа във Велинград изпитва недостиг на лекарства заради натрупани дългове към фирмите доставчици и отказ на болничната аптека да

Здравен календар май 2016

3031    1