Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Наши кардиолози спасиха сирийски бежанец

29.08.2014

Сирийски бежанец с тежко сърдечно заболяване бе спасен от наши кардиохирурзи след сложна операция в столична клиника. Чрез интервенцията те предотв

Д-р Ненков: На НЗОК ще й трябват още пари, извън актуализацията

28.08.2014

Средствата, с които беше актуализиран бюджетът на Националната здравноосигурителна каса, ще стигнат само за два месеца. Това заяви днес служебният

Отиваш до болницата с линейка, връщаш се с такси

26.08.2014

Линейките вече няма да връщат пациентите по домовете им след отказ за хоспитализация. Това заяви в интервю за БНР д-р Георги Гелев, който след дълг

Здравен календар септември 2014