Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Кърлеж прати жена в болница

07.07.2015

Кърлеж прати в болница жена от Кърджалийско. Това е първият регистриран случай на марсилска треска след ухапване през тази година, съобщиха от ре

Проф. Кантарджиев: Чревни вируси и полови болести дебнат на плажа

06.07.2015

Чревни вируси, различни видове шарки и полови болести дебнат отишлите на почивка деца и възрастни. Това съобщава проф. Тодор Кантарджиев, директ

Погват болниците за по три оплаквания от пациенти

05.07.2015

Държавата ще глобява болниците, от които пациентите се оплакват най-често. Мярката бе заложена в законовите изменения, приети миналата седмица и

Специалисти

Здравен календар юли 2015