Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

ГЕРБ, БСП и ДПС подкрепиха актуализацията на бюджета на НЗОК

29.07.2014

ГЕРБ, БСП и ДПС гласуваха на първо четене почти единодушно актуализацията на бюджета на НЗОК за 2014 г. с 225 млн. лева. В решението е записано,

Лекари от АГболница "Св. София" спасиха жена с гроздовидна бременност

29.07.2014

Жена с гроздовидна бременност спасиха лекарите в столичната АГ болница "Св. София”. За това съобщават от лечебното заведение. З

Кампанията по кръводаряване в "Пирогов" продължава и днес

29.07.2014

Кампанията по кръводаряване в "Пирогов" продължава и днес. Началото на акцията бе поставено в понеделник сутринта. В нея се включват служ

Здравен календар юли 2014