Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Микрохирургия при глаукома в очната клиника на болница "Токуда"

24.03.2017

Иновативни микроимпланти за лечение на глаукома бяха поставени на трима пациенти в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Всяка от трите интервенц

Александровска болница откирва нов център по кардиология

23.03.2017

Клиника по кардиология на Александровска болница разкрива първия в България център на HISPA (Hypertension, Infarction and Stroke Prevention Associa

НЗОК с най-много санкции за болниците във Варна, Хасково и Пловдив

22.03.2017

Лечебните заведения във Варна са първенци по начислени имуществени санкции от страна на здравната каса през 2016 г. Проверените там истории на за

Здравен календар март 2017