Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Закон пречи на лекарите от "Пирогов" да спасяват пациенти навън

30.07.2015

Законови разпоредби пречат на лекарите в "Пирогов” да спасяват извън болницата. Починалият преди два дни мъж на трамвайната спирка пред

Местят психиатричната болница от Корило в София

30.07.2015

Взето е решение психиатричната болница в Курило да бъде преместена в София. Това заяви тази сутрин директорката на лечебното заведение д-р Цветосла

Инфекциозно болни ромчета играят в парк край столична болница

29.07.2015

Инфекциозно болни ромчета играят край столично лечебно завдение. Притеснена майка споделят, че в парка, намиращ се в близост до Специализирана болн

Здравен календар август 2015

31    12