Човешкият мозък напомня структурата на интернет мрежата

18.08.2010

Човешкият мозък много напомна по своята структора на Мрежата на интернет. Той не е вертикално организирана система, каквото е било схващането през 19 век. До този извод са стигнали група учени от Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Резултатите от изследването им са публикувани в научното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Новите методи за регистриране на сигналите, обменяни между различните части на мозъка, доказват връзка между участъците, отговорни за стреса, депресиятаи апетита.

„Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на организацията на една голяма компания, както смяташе досега неврологията, то тези сигнали биха вървяли в една посока – към центъра за обработване на данни“, твърдят американските учени. Според тях обаче връзките между отделните сектори на човешкия мозък приличат повече на глобалната мрежа – различните части могат да комуникират помежду си без да имат нужда от „посредник".

Резултатите от проучването се определят от научната общност като "отдавна очакваната възможност да бъде създадена пълна карта на нервната система на човека".

Етикети:

Присадиха изкуствено сухожилие на 7-годишно дете

24.10.2014

Присадиха изкуствено сухожилие на 7-годишно дете в пловдивска клиника. Операцията е уникална за страната ни, уточняват от болница "Медлайн&quo

1200 балона полетеха в небето в подкрепа на жените с рак на гърдата

24.10.2014

1200 розови балона с хелий бяха пуснати тази сутрин в небето над София. Събитието бе част от кампанията по отбелязването на Световния месец за борб

Присадиха успешно сърце, което е престанало да бие

24.10.2014

Присадиха успешно сърце, което е престанало да бие. Операцията бе извършена от австралийските хирурзите в болницата "Свети Винсънт" в Си

Специалисти

Здравен календар октомври 2014