Как да изградим здравословни навици за хранене у бебето?

13.08.2011

Много родители трудно могат да накарат децата си да ядат зеленчуци. Сега учените мислят, че майките могат да приучат малчуганите, като ги "захранят" със зеленчуци много рано - още в утробата. Проучването е публикувано в списание "Педиатрия".

Изследователи от Филаделфия смятат, че бебетата могат да си изградят вкус към здравословните храни още докато са в утробата на майка си. Те установили, че ароматите се предават от майката на бебето чрез околоплодната течност. "Доказано е, че ароматът на ванилия, моркови, чесън, анасон и мента, се предават чрез околоплодната течност или майчиното мляко", казва ръководителят на изследването д-р Джули Менела пред NPR News. За да проверят теорията си, изследователите давали на жените капсули с чесън и след това били взимани проби от околоплодната течност. били направени и пробе след раждането на детето. Така се оказало, че то има изграден интерес към дадената храна.

"Това означава, че неродените бебета могат да опитат почти всички продукти, тъй като 90% от възприемането на храните става чрез мириса им. Те съхраняват спомена от тези аромати и вкусовете им се формират още преди раждането им", обяснява д-р Менела.

По време на експеримента бременните жени са били разделени на три групи. Едната група е била помолена да пие сок от моркови всеки ден по време на бременността и след това по време на кърменето. Когато децата започнали да ядат твърда храна, учените им дали зърнени култури, които те трябвало да приемат с вода или със сок от моркови. Така открили, че бебета, чийто майки са приемали сок от моркови през бременността, препочели сока пред водата.

Учените обясняват още, че повечето майки са склонни да хранят децата си с това, което самите те ядат.

Hospital.bg

Не подценявайте остеоартрита

20.06.2017

Остеоартритът е дегенеративно заболяване, което засяга ставите. Дължи се на износването на костната повърхност и се характеризира с неприятна болка