Позитивизмът помага при отказване на цигарите

19.07.2010

Позитивната представа за тялото е по-ефективен метод за редукция на теглото и отказване от тютюнопушенето при жените в сравнение с физически упражнения. Това показва изследването на учени от университета Темпъл, Филаделфия

Проведеното от тях изследване е показало, че една на всеки пет жени на възраст между 18 и 24 години пушат в резултат на страх от напълняване.

Според авторите психологическата подкрепа е значително по-добър метод за установяването и поддържането на добро тегло и отказване от цигарите. „Повечето жени признават, че пушат, за да не напълняват. Следователно смятаме, че ако се подобри самооценката им и възприятието им за собствената личност и тяло, с едновременна редукция на стресорите от ежедневието ефектът ще бъде добър”, казва Мелиса Наполитано, клиничен психолог от университета Темпъл.

Изводите са в резултат от пилотно проучване, включващо 24 жени. Те са били разделени на две групи. За първата група е била изготвена програма с физически упражнения. Втората група е посещавала сесии при психолог.

На всички жени са били раздадени и никотинови лепенки. Заключението на Мелиса Наполитано е, че тютюнопушенето има психосоциално и психично измерение, особено за младите жени. „Желанието ни е да направим програма, насочена не само към физическото пристрастяване към цигарите, чрез осигуряване на никотинови лепенки, дъвки или медикаменти, но и да се насочим към социалните и поведенчески аспекти на проблема”, казва тя.

Проучването е в подкрепа на тази нова тенденция. То е било представено на годишната среща на Society for Behavioral Medicine. Наднорменото тегло и тютюнопушенето са сред водещите рискови фактори за появата на сериозни заболявания.

30 нови частни болници чакат разрешение от МЗ да отворят врати

15.09.2014

30 нови частни болници чакат разрешение да отворят врати. Това става ясно от постъпилите в здравното министерство документи. Без лиценза здравните

БЛС и НЗОК се договориха за ревизия на клиничните пътеки