Позитивизмът помага при отказване на цигарите

19.07.2010

Позитивната представа за тялото е по-ефективен метод за редукция на теглото и отказване от тютюнопушенето при жените в сравнение с физически упражнения. Това показва изследването на учени от университета Темпъл, Филаделфия

Проведеното от тях изследване е показало, че една на всеки пет жени на възраст между 18 и 24 години пушат в резултат на страх от напълняване.

Според авторите психологическата подкрепа е значително по-добър метод за установяването и поддържането на добро тегло и отказване от цигарите. „Повечето жени признават, че пушат, за да не напълняват. Следователно смятаме, че ако се подобри самооценката им и възприятието им за собствената личност и тяло, с едновременна редукция на стресорите от ежедневието ефектът ще бъде добър”, казва Мелиса Наполитано, клиничен психолог от университета Темпъл.

Изводите са в резултат от пилотно проучване, включващо 24 жени. Те са били разделени на две групи. За първата група е била изготвена програма с физически упражнения. Втората група е посещавала сесии при психолог.

На всички жени са били раздадени и никотинови лепенки. Заключението на Мелиса Наполитано е, че тютюнопушенето има психосоциално и психично измерение, особено за младите жени. „Желанието ни е да направим програма, насочена не само към физическото пристрастяване към цигарите, чрез осигуряване на никотинови лепенки, дъвки или медикаменти, но и да се насочим към социалните и поведенчески аспекти на проблема”, казва тя.

Проучването е в подкрепа на тази нова тенденция. То е било представено на годишната среща на Society for Behavioral Medicine. Наднорменото тегло и тютюнопушенето са сред водещите рискови фактори за появата на сериозни заболявания.

Хирурзи сложиха животоспасяващ стенд в черния дроб на 3 пациенти

26.08.2016

Хирурзите на университетска болница „Св. Анна“ са спасили трима пациенти с рефрактерен асцит, като са им поставили стент между кръвон

БЛС поиска бюджетът на НЗОК за 2017 г. да е 3 378 812 000 лв.

26.08.2016

3 378 812 000 лв. да е бюджетът на НЗОК за 2017 г. Това предлагат от Български лекарски съюз. Припомняме, че парите, с които касата разполага тази

Лекари отсраниха 2-килограмов тумор от шията на 77-годишна жена

26.08.2016