Етеричното масло от карамфил пази зъбите и дезинфекцира устата

04.11.2010

Карамфиловото етерично масло има антимикробно, противогъбично, антисептично, антивирусно и стимулиращо действие. То се използва за лечението на редица нарушения на здравето, включително зъбобол, лошо храносмилане, кашлица, астма, главоболие, стрес и примеси кръв.

Карамфилът е вечнозелено дърво с цветове като пъпки и от векове се знае, че има множество лечебни свойства. Известет е с латинското си името clavus - буквално преведено "нокти". Подправката е широко използвана в древната индийска и китайска цивилизации.

Карамфилът е богат на минерали като калций, солна киселина, желязо, фосфор, натрий, калий и витамините А и С. Той се грижи преди всичко за зъбите, затова често се използва в стоматологичната помощ. Бактерицидните свойства на маслото го правят много ефективна за облекчаване на зъбобол, проблеми с венците и язви в устата.

Характерната миризма на карамфилово масло помага премахване на лошия дъх. Може би затова то се добавя към множество стоматологични продукти и медикаменти. Стоматолозите също така смесват карамфиловото масло с цинковия оксид за създаването на белия материал, с който се запълват временно кореновите канали.

Карамфиловото масто има добри антисептични свойства,затова се използва и при лечението на рани, порязвания, краста, микоза, гъбични инфекции, натъртвания, краста и т.н. Може да се използва и при ухапвания и ужилвания от насекоми. Специалистите обаче съветват маслото да се използва разредено, защото е много силно. Освен това не трябва да се нанася върху чувствителна кожа.

Този вид масло често се препоръчва за грижа за кожата, особено за лечението на акне. Карамфилът е мощен афродизиак. Освен това той се грижи за прогонването на стреса, стимулира ума и премахва психическото изтощение и умората. Когато се приема вътрешно, маслото освежава съзнанието. Изключително полезно е при хора страдащи от безсъние. Подходящ е за лечение на психични проблеми като загуба на паметта, депресия и тревожност.

Маслото от карамфил е подходящо при лечението на главоболие, дихателни проблеми (кашлица, настинки, бронхит, астма, синузит и туберкулоза). Дъвченето на карамфилова пъпка облекчава болките в гърлото и ушите.

Карамфилът е ефективен при болки в стомаха - нарушено храносмилане, повръщане при пътуване и появата на газове. Това е една от най-важните подправки в индийската кухня. Може би защото облекчава гаденето и повръщанете, които често се появяват при бременност.

Маслото е полезно още за подобряване на кръвообращението, засилване на метаболизма, понижаване на телесната температура, контролиране на нивата на кръвната захар, повишаване на имунитета и забавяне на преждевременната еякулация. Много хора вярват, че карамфилово масло е полезно за предотвратяване и лечение на рак, но това не е доказано.

Човек трябва да бъде внимателен при използването на масло от карамфил - то е силно и задължително трябва да се разрежда преди употреба.

Hospital.bg

Още от Eco&Bio

Постите излизат скъпо след скока в цените на зеленчуците

25.02.2015