Седемдесет деца са починали от "свински грип" в Англия за 9 месеца

27.10.2010

Седемдесет деца са починали от свински грип в Англия за девет месеца. Те са били предимно от семейства на бежанци от Бангладеш и Пакистан, както малчугани с неврологични заболявания като церебрална парализа, например. Въпреки това, според представените от британските здравни власти данни, една пета от младите хора, които са станали жертви на този грип са били напълно здрави.

Лекарите твърдят, че всички деца трябва да бъдат ваксинирани срещу грип, особено тези в рисковите групи. Те обясняват, че във Великобритания между април миналата година до март тази година е имало 457 съобщения за смъртни случаи в следствие на "свински грип". Новите резултати от проучване на въздействието на вируса при деца и тийнейджъри на възраст под 18-годишна възраст бяха публикувани днес в онлайн изданието на медицинското списание Lancet.

Изследователите смятат, че смъртността при децата от "свински грип" е по-голяма от тази, причинена  всяка година от левкемия. Такава висока смъртност при инфекциозно заболяване е наблюдавана за последен път през 2001 г. по време на епидемия от менингит.

Изследването е под ръководството на проф. Лиам Доналдсън, които събират данни между 26 юни 2009 г. и 22 март, 2010 г. Резултатите от проучването му показват, че :

Като цяло смъртността при децата от A(H1N1) е ниска - 6 смъртни случая на един милион население. Най-високата е смъртността при децата под 1-годишна възраст - 14 на един милион.

Смъртните случаи са много по-високи за деца, чийто родители са беженци от Бангладеш (47 смъртни случая на едни милион души население) и от Пакистан (36 смъртни случая на едни милион души), отколкото за белите английски деца (4 смъртни случая на един милион души).

Около една пета (21%) от децата са били напълно здрави преди да се заразят с грипен вирус или или са имали леки предхождащи нарушения.

64% от децата са приемали антивирусния препарат тамифлу, но само седем са го получи в рамките на 48 часа от появата на симптомите и само три преди постъпването им в болница.

Две от починалите деца са получили ваксината твърде късно, за да бъде тя ефективна.

Авторите на проучването призовават за събиране на международни данни, които за се види как протича заболяването и да се намери най-ефективния начин на защита. "Нашите открития подкрепят идеята за ваксиниране на децата срещу А(H1N1). Децата с най-голям риск от тежка болест или смърт трябва да бъдат приоритет", казва в заключение проф. Доналдсън.

Hospital.bg

Бум от лаймска болест след ухапвания от кърлежи

23.07.2014

Бум на ухапвания от кърлежи, които често водят до лаймска болест. За това сигнализират епидемиолози. Според тях броя на заразените нараства с дни.

Виртуозно премахване на камъни от жлъчния проток в "Токуда"

22.07.2014

Виртуозно бъзкръвно отстраняване на множество камъни от жлъчния проток, най-големите от които над 2 см., извършиха ендоскопските специалисти в бо

Проф. Миланов: Доплащаме до 70% от джоба си за лечение

20.07.2014

Българинът доплаща между 50 и 70% от джоба си в момента. Ето го бюджета за здравеопазване - сега е 3 млрд. лева, а трябва да стане 7 млрд. лева.

Специалисти

Здравен календар юли 2014