Един на всеки 4 случая на рак на дебелото черво може да бъдат предотвратен

27.10.2010

Един на всеки четири случая на рак на дебелото черво може да бъдат предотвратен, ако хората пият по-малко алкохол, ограничат червеното месо и спортуват повече. Наднорменото тегло и тютюнопушенето също влияят на този процес, твърдят експерти от Великобритания, цитирани от Daily Mail.

Медиците в Обединеното кралство са систематиризали петте промени в начина на живот, които могат да намалят риска от развитието на рак на дебелото черво с 23%, както и някои други видове рак. Изследването им е публикувано днес в British Medical Journal. В статията се казва още, че погледна приема на алкохол, тютюнопушенето, натрупването на мазнини в областта на талия, неправилните диета и липсата на упражнения, са сред факторите водещите до това заболяване.

Изследването показва, че приемането на само една от препоръките за здравословно начин на живот могат да намалят риска на едно лице от рак на дебелото черво с 13%. Ракът на дебелото черво е третата най-често срещана форма на злокачествени тумори във Великобритания - над 38 600 души се диагностицират всяка година. Тя е втората най-честата причина за рак на смърт в Обединеното кралство, отнемайки живота на повече от 16 250 души всяка година.

Датски изследователи също са проучили връзката между здравословния начин на живот и риска от рак на дебелото черво при хората на средна възраст. Те изследвали 55 487 мъже и жени на възраст от 50 до 64 години, които не са били диагностицирани с рак. Проследили здравният им статус в продължение на почти десет години - от 1996 г. до 2006 г. Всички участници попълват въпросник начин на живот, включително въпроси за социалните фактори, здравето, репродуктивните фактори и начин на живот, навици, както и въпросник храна честота разработени за оценка средният прием в продължение на 12 месеца.

Изследователите създали също така и здравословен индекс на начина на живот, използвайки препоръките на СЗО, Световната организация за изследване на рака и и Скандинавските диетолози. Сред тях човек трябва да спортува най-малко 30 минути на ден, не трябва да пие повече от 7 питиета на седмица за жените и 14 питиета на седмица за мъже, да не пуши, обиколката на талита му да не е повече от 88 см за жени и 102 см за мъжете, и на последно място да се храни здравословно. По време на проучването 678 души са били диагностицирани с рак на дебелото черво, защото не са изпълнили нито една от тези препоръки. При тези, които са успели да се справят с поне едни от тези вредни навици, рискът е намалял с 13%, а при онези, които са изпълнили и петте препоръки - с 23%.

Hospital.bg

Ковачев: Достъпът до здравеопазване трябва да е приоритет

24.07.2014

Достъпът до качествено здравеопазване трябва да бъде приоритет както за европейските институции, така и за отделните страни-членки. Това заяви бъл

Огромен тумор на черния дроб извадиха хирурзи от "Токуда"

24.07.2014

Огромен тумор на черния дроб, който надвишава размера на засегнатия орган, отстраниха хирурзи от болница "Токуда". Образуванието, възни

Бум от лаймска болест след ухапвания от кърлежи

23.07.2014

Бум на ухапвания от кърлежи, които често водят до лаймска болест. За това сигнализират епидемиолози. Според тях броя на заразените нараства с дни.

Здравен календар юли 2014